Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz ? 

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz ? 

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz ? Oruç tutacak olanlar nasıl beslenmeliler? Hangi gıdalardan kaçınmalılar?  Ramazan ayında sahurda yağ konulmadan bol nane ve yarma ya da iri bulgurla yapılan ayran çorbası en önemli besin kaynağı.  

Son yıllarda Ramazan ayı yaz dönemine geldiği için oruçlu olunan süre çok uzun. Onun için sahurda yeterli ve dengeli beslenmek gerek. Sahurlarda hem gerekli protein ihtiyacını karşılamak aynı zamanda da ertesi güne devam edecek enerjiyi bulmak gerekiyor.

Sıvı tüketimi de tabii ki gece saatlerinde dengeli ve yeterli olmalı. Ağır yağlı, salçalı, susatacak, salamura gıdalardan uzak durmak şart. Daha çok  ayran çorbası denilen yarma ya da iri bulgurla, nohutla veya yeşil mercimek grubuyla yapılan, yağ konulmadan, bol nane ile yapılan çorbaları tüketmek de bu açıdan faydalı.   


YUMURTA OLMAZSA OLMAZ

Haşlanmış bir tane yumurta hem tok tutması açısından hem de protein kalitesi açısından önemli bir besin. Eğer çorba türü bir şey yapmak istemeyenler varsa şu formulü uygulayabilirler; Yne yumurta yiyip, müsli, meyve, badem, cevizi içine koyarak yoğurtlu meyve salataları gibi içinde tahıl grubundan ya da müsli veya yulaf tercih ederek bir karışım yapabilirler. 

 Su mutlaka içilmeli, çok koyu olmamak kaydıyla çay içilebilir.  

İFTAR SOFRALARI PRATİK OLSUN

  Kahvaltı sevenler için iftara başlangıçta bir kahvaltılık grubu söz konusu olabilir ama eğer kişilerin insülin dirençleri varsa bu kahvaltılıklardan bal, reçel, tereyağ, kaymak gibi kolestrol trigliseritini tetikleyecek grupları değil de daha çok peynir, çok tuzlu olmayan zeytin, bol yeşillik, ceviz, kuru meyveler ve hurma; bunlarla ilgili bir beslenme planı hazırlamaları yerinde olacaktır. 


İFTARIN VAZGEÇİLMEZİ ÇORBALAR

iftarın vazgeçilmezi çorbalar hem yaz günlerinde kaybedilen sıvının geri kazanılabilmesi hem de mideyi rahat ettirmesi açısından çok önemli. Çorbanın yanında daha pratiğe kaçılan iftar sofraları en doğru ve sağlıklı olanları. 

Mevsimin getirdiği sebzelerden bir zeytinyağlı sebze yemeği, soğuk yenmeli. Bu yazın oruç tutanların hararetini de alacaktır. Yanında ızgarada yapılmış tavuk, balık, hindi, kırmızı et veya bunların yerine geçebilecek kuru baklagillerle bir yemek hazırlanabilir.

İFTAR BAŞLANGICI KAHVALTILIK OLMALI

Ramazan pideleri iftar sofralarının Olmazsa olmazlarından birisi ama o pideyi de ölçülü tüketmek şart. Eğer pilav veya makarna varsa mümkün mertebe pide yememek, yani biraz fedakarlık yapmak gerekiyor. Kişiler genelde Ramazan’da kilo verdiklerini düşünüyorlar ama bu kilo kayıpları genelde su ve kas kaybı olabiliyor. İftara ilk olarak kahvaltılıkla başlayalım dedik akabinde yarım kase çorba içilebilir, biraz oyalanmak gerekiyor çünkü genelde  20. dakikada beyine ilk ‘ben doydum’ sinyalleri gittiği için oyalanarak yemek yemek bizim hem mideye bir anda yükleme yapmamızı engelleyecektir hem de daha sağlıklı beslenmemizi, daha kendimizi tok hissetmemizi sağlayacaktır. 

Sonrasında et yemeği veya bakliyat yemeklerimiz olabilir ama bir ara verip, gezinmek, çorbadan sonra bir mola vermek en doğrusu.  

RAMAZAN AYI DİYET AYI DEĞİLDİR
 
 Ramazan ayında bedene zulüm etmemek gerekiyor. Ama toplum olarak ‘Nasıl olsa Ramazan’da kilo veririm’ düşüncesiyle bakıldığı için, 15-16 saat süren bir açlık sürecinden sonra bir anda yüklenmeler söz konusu olabiliyor. O da hem gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına yol açabiliyor hem de verilmesi planlanan o kiloları vermeyi engelliyor. Midenin aslında 1 gün boyunca 5 ya da 6 öğünde alması gerekeni biz maalesef Ramazan ayında 2 öğünde alıyoruz. Tabii bu da kapasitesi belli olan bir organın çok fazla miktarda yorulmasına, ağırlaşmasına ve rahatsız olmasına yol açabiliyor. 


  Ağır tatlılar yerine şeker konulmadan meyvelerle yapılmış hoşaf, komposto türevi şeyler, bağırsakların da daha düzgün çalışmasına yol açacaktır  

 

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page
18 Mayıs 2017