Ramazan’da ideal bir iftar sofrası nasıl olmalı ?

Ramazan’da ideal bir iftar sofrası nasıl olmalı ?

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Ramazan’da ideal bir iftar sofrası nasıl olmalı ? Sorusunun cevabı şudur:   Çorba, 4 kaşık bulgur pilavı, sebze yemeği, çay, 2-3 dilim ekmek kadar Ramazan pidesi, az yağlı et veya köfte. 

İdeal bir iftar sofrasının çorba, 4 kaşık bulgur pilavı, sebze yemeği, çay, 2-3 dilim ekmek kadar Ramazan pidesi, az yağlı et veya köfte bir porsiyon şeklinde olabileceğini  Ramazan ayında daha sağlıklı yemenin ve içmenin, eldeki imkanlar ve bütçe dahilinde, kilo almadan beslenmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple, ne yapabiliriz konusunda titiz ve düşünerek davranmalı, yediklerimizi seçmeli ve aşırıdan kaçınmalıyız. İsraf etmemek de ilke olarak en çok üzerinde durulması gereken konu olmalıdır. 

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT

 Herkesin sofrasında olan her şeyi yiyebileceğini ancak şeker hastalığı, yüksek tansiyonu veya başka bir kronik hastalığı olanların daha dikkatli olması gerektiğini de göz önünde bulundurmak gerekli. Kişinin yaşı ve yaptığı iş harcadığı kalori yemek seçiminde etkili olmalıdır. Yenilen gıdanın kaç kalorili olduğu, eğer kalorili ve yağlı bir gıda ise ölçülü yenilmesinin gerektiği unutulmamalıdır. 

KİLOLULAR DAHA DİKKATLİ OLMALI

Özellikle, obez yani fazla kilolu olanların, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmaları, hamurlu tatlıları reçel bal, pekmez gibi gıdaları tercih etmemeleri gerektiğini tekrar tekrar vurgulamaya gerek yok. 

YEMEKTE ARA VERMEK EN DOĞRUSU

Ramazan’da iftarda çorba ile başlanılması, az az yemek yenilmesi, ara verip tekrar yenilmesi daha sağlıklıdır. Sofrada salata, az yağlı et ürünleri, sebze yemekleri olmalıdır. Pilav olarak bulgur pilavı tercih edilmelidir. Yemeğin hemen üzerine tatlı yenilmesi adeti yanlış ve kilo aldırıcı bir davranıştır. Tatlılar, yemekten bir-iki saat sonra yenilmeli ve meyveler tercih edilmeli ve az şekeri sütlü tatlılar Ramazan süresinde iyi seçimdir. Öğün aralarında ve iftar sahur arasında bol su tüketilmelidir. Acı, baharat, turşu gibi gıdalar Ramazan beslenmesinde çok rağbet edilmemesi gereken gıdalardır. 

İDEAL BİR İFTAR SOFRASI
 
Çorba, 4 kaşık bulgur pilavı, sebze yemeği, çay, 2-3 dilim ekmek kadar Ramazan pidesi, az yağlı et veya köfte bir porsiyon olacak şekilde yenilebilir. Yemekte ve yemek sofrasında sahura kadar 2 litre kadar su içilmelidir. Yemekler az tuzlu ve az yağlı olarak seçilmelidir. Yemekten 2 saat sonra meyve veya tatlı yenilmesi uygun olur. Meyvenin bir iki tane olması, tatlının hamurlu tatlılardan ise 1-2 dilimi aşmaması sağlıklı olabilmenin şartıdır. Ramazan boyunca tartılmalı, kilo alımı durumunda öğünlerin azaltılması ve daha dikkatli yenilmesi düşünülmelidir. Yemek sonrası biraz yürüyüş yapmak da faydalıdır 

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page
25 Mayıs 2017