Yaz Geldi Bu Hastalıklara Dikkat

Yaz Geldi Bu Hastalıklara Dikkat

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Yaz Geldi Bu Hastalıklara Dikkat. Haziran ayının başlamasıyla yaz girdik. Artık, şikayet konusu sıcaklar olacaktır. İnsanoğlunun memnun olması zor.

İnsan sağlığı mevsimler ile yakın alakalıdır

Bazı mevsimlerde bazı sağlık sorunları daha ön plandadır. Mesela baharlarda astım hastalıkları, ishaller öne çıkar. Kış ve ilkbaharın; çocuklarda kızamık, kızamıkçık, boğmaca,  kabakulak gibi hastalıkları daha çok gözlendiğine hepimiz tanık olmuşuzdur.

Özellikle, havaların ısındığı,bu günlerde ,sinek sivrinek gibi haşeratın artmasıyla, sineğin ve sivrineğin gıda maddelerine konmasıyla taşınan mikropların sebep olduğu ishallere rastlayacağız. içme ve kullanma sularına,yer üstü suların karışması ile ortaya çıkan ishaller,ilkbaharda olduğu gibi yazın da salgınlar yapabilir.

Yaz aylarında,artan sıcaklık dolayısıyla açıkta kalan yiyeceklerde,kolayca üreyebilen mikroplar ile de bozulan gıdalar  da bir başka ishal nedenidirler.Sinek,sivrisinek,gıdalara mikrop taşıyarak,gıdaların kirlenmesine ve hastalık nedeni olmasına neden olabilir.Onun için yaz aylarında gıdalar dışarıda bırakılmamalıdır.

Yazın,sıcakların etkisiyle,sıcak çarpması,güneş çarpması gibi hepimizin tanık olduğu sağlık sorunları çoktur.Güneş çarpması,ateş,şiddetli başağrısı ile acil servislere başvuracak kadar insan sağlığını etkileyen ciddi bir durumdur.

Ultraviyole ışınları,cillte yanıklara ve hatta cilt kanserlerine yol açabilir.

GÜNÜMÜZDE OZON TABAKASININ DELİNMESİ NEDENİYLE CİLT KANSERLERİNDE BİR ARTIŞ SÖZ KONUSUDUR

Ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kaldığımız şu yaz günlerinde,özellikle güneş ışınlarının daha zararlı olduğu saat 10.00- 16.00 arası güneşte kalmak yerine gölgede olmayı tercih etmeliyiz.Malign Melanom adı verilen tehlikleli cilt kanserleri için bu önemli bir tedbirdir.

Yine güneşte uzun süre kalacaklara güneş kremi kullanmaları önerilir.

Özellikle yaşlıların ve çok küçük bebeklerin susuzluğa tahammülü zordur ve dehidratasyon adı verilen susuz kalma hali ortaya çıkar. Halsizlik baygınlık,şuur kaybı ve bazen ateş eşlik edebilir.Onun için çok yaşlıların,çok küçük bebeklerin sıcak günlerde bol su içmeleri gerekir.

Vucut susuz kalınca akut böbrek yetmezliği adı verilen bir tablo ortaya çıkar. üre artar,bulantı kusma olur,bu durumu önleyebilmek için yazın en az 3 litre su tüketilmelidir.

Yazın domates ve çilek gibi gıdalar ile gıda allerjisi de rastlanılan bir durumdur.Vücutta döküntüler ile seyreden bu durum genellkle annelerin dikkatini çeker.

Domates,salatalık,kavun,karpuz,çilek,üzüm,kiraz,elma,ayva,kivi,erik ve bir çok taze meyve içinde barındırdığı vitamin ve antioksidan ile bir çok hastalığın koruyucusudur.Onun için bol tüketilmesi de önerilir. Yazın su içeriği yüksek olan kavun,karpuz ,şeftali gibi  meyvelerden bol miktarda tüketilmelidir.

Tıp bilimi,sağlıklı beslenme ile 1/3 kanser hastalığının önlenebileceğini yazıyor.

Ülkemizde bol bulunan sebze ve meyvelerin kıymetini bilelim.Onlardan bol bol yararlanalım.

Pişirmeden yenilen meyvelerin vitamin bakımından daha zengin olduğunu unutmalayalım

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page
5 Haziran 2017